Poznaj swoje magiczne ciało

Maj 10, 2016

Wiele światowych badań wskazuje na to, że zaledwie około 30 % młodych kobiet potrafi prawidłowo wskazać, kiedy kobieta jest najbardziej płodna podczas swojego cyklu menstruacyjnego. Z kolei według badania opinii przeprowadzone na potrzeby kampanii społecznej „Płodna Polka” wskazują, że tylko 19% młodych kobiet wie, kiedy są dni płodne i kiedy można zajść w ciążę. Czas w miesiącu, kiedy może dojść do zapłodnienia wynosi od 7-9 dni, warto więc zgłębić swoją wiedzę na ten ważny dla kobiet temat.

Z tego artykułu dowiesz się:

* Co dzieje się w trakcie twojego cyklu.

* Dlaczego owulacja jest tak ważna.

* Jakie są oznaki płodności.

Nasz kobiecy cykl. Przeciętna długość cyklu trwa około 28 dni. Jednak tylko 5 do 10 % z nas ma 28-dniowy cykl. Nie dziwi więc, że u sporej części kobiet długość cyklu może wahać się nawet o +/- 7 dni.

Niezależnie od długości cyklu, który rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki, w cyklu menstruacyjnym można wyróżnić kilka faz, które regulowane są przez hormony. Najważniejszą z punktu widzenia płodności jest oczywiście owulacja.

Kiedy następuje owulacja, dojrzała komórka jajowa opuszcza jajnik i wędruje jajowodem do macicy. Tylko podczas obecności jajeczka możesz zajść w ciążę. Jeśli jajeczko nie spotka na swojej drodze plemnika i nie zostaje zapłodnione, będzie żyło 12-24 godzin. Ponieważ plemniki żyją do 5 dni, zbliżenie powinno nastąpić najlepiej w dniu owulacji lub maksymalnie do 3 dni przed owulacją. Jak widać, ważne jest, by wiedzieć kiedy owulacja nadchodzi, a kiedy tak naprawdę ma miejsce. Te dni są sygnalizowane w różny sposób przez nasze ciało. Jak nauczysz się rozpoznawania tych znaków, będziesz z dużym prawdopodobieństwem potrafiła określić dzień, kiedy możesz lub nie zajść w ciążę.

Dlaczego owulacja jest ważną fazą w cyklu menstruacyjnym?

Większość metod kontroli płodności polega na blokowaniu owulacji poprzez zastosowanie syntetycznych hormonów. Te metody to min. pigułka antykoncepcyjna, wkładki wewnątrzmaciczne, plastry antykoncepcyjne, pierścienie antykoncepcyjne, zastrzyki antykoncepcyjne.

Owulacja kobiet jest oznaką zdrowia i jest normalnym procesem, który nie powinien być powstrzymywany przez leki. Wiele wskazuje na to, że blokowanie jajeczkowania wywołuje niekorzystne rezultaty daleko wykraczające poza chęć zapobieżenia ciąży.

Każda kobieta posiada swoja naturalną wewnętrzną intuicję, która pozwala jej „dobrać” sobie odpowiedniego partnera genetycznego na zasadzie przeciwieństwa do swojej mapy genów. Dobry partner dla kobiety to ten, który ma maksymalnie odmienny zestaw genów od naszego i naszych najbliższych osób. Ta niezwykła zdolność znika, gdy przyjmujemy pigułki. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych sprawia, że niejako nasze ciało myśli, że jesteśmy w ciąży. Organizm kobiety wówczas nie musi przygotowywać jajeczka, nie dąży do zapłodnienia i nie wysyła feromonów. Pozbawione naturalnej intuicji wybieramy partnera, którego mapa genetyczna jest podobna do naszej, a więc nieodpowiedniego dla siebie. Człowiek, który stał się atrakcyjny dla nas, gdy brałyśmy pigułkę, wcale nie musi być atrakcyjny dla nas, gdy funkcjonujemy naturalnie. Gdy kobieta przestanie brać pigułki, może nagle stracić zainteresowanie takim partnerem.

Do ciekawych wniosków doszli badacze amerykańscy. Wiele eksperymentów, które prowadzili obejmowały zarówno kobiety przyjmujące regularnie pigułki antykoncepcyjne jak i te, które nie stosują hormonalnej antykoncepcji. Okazuje się, że pigułki antykoncepcyjne blokują wytwarzanie naturalnych feromonów, które, jak wiadomo, wpływają na naszą atrakcyjność jako kobiet. Istnieją ciekawe doświadczenia pokazujące, ze mężczyzni uważali za mniej atrakcyjne supermodelki będąc na pigułkach antykoncepcyjnych niż przeciętne kobiety, które naturalnie jajeczkowały.

Kiedy jesteś płodna? Wnikliwa obserwacja rytmu swojego ciała pozwoli ci z dużą precyzją odczytywać znaki, jakie wysyła twój organizm. Wiedza, którą osiągniesz obserwując swoje ciało pozwoli ci w nieinwazyjny sposób kontrolować ciążę z nie mniejszym skutkiem niż tzw. sztuczne metody. Oto kilka oznak wskazujących na owulację:

* pierwszym objawem, który daje nam pewność, że jajeczkowanie się zbliża jest pojawienie się z pochwy sporej ilości śluzu szyjkowego konsystencji białka kurzego. Śluz staje się klarowny i ciągliwy, to specyficzne odczucie wilgoci i lepkości trwa nawet kilka dni,

* kolejnym sygnałem jest temperatura ciała, która wzrasta o kilka kresek i pozostaje wyższa również po owulacji,

* w dniach bliskich owulacji szyjka macicy się otwiera i staje się bardziej miękka,

* na bardziej precyzyjne określenie momentu owulacji pozwalają testy domowe, dostępne w aptekach, które służą badaniu stężenia hormonu luteotropowego w moczu, wzrost stężenia LH sygnalizuje, że owulacja nastąpi w ciągu najbliższych 36 godzin.

Zespół LadyLuna