Czym są kosmetyki naturalne i dlaczego są dla nas ważne

Czym są kosmetyki naturalne :

Nasza skóra jest  największym i niezwykle ważnym organem naszego ciała. Jako taka, jest najbardziej narażona na wpływ potencjalnie groźnych składników, które mogą mieć z nią kontakt- zarówno ze strony środowiska, w którym żyjemy, jak i środków czystości oraz kosmetyków, które używamy.

„Korzystając ze środków pielęgnujących konsument ma dziś kontakt z około 4000 trujących i niebezpiecznych chemikaliów, i to w substancjach, które zapowiadają odmłodzenie, zdrowie i piękno. Nie ma części ciała, która nie byłaby wystawiona na ich szkodliwe działanie, od paznokcia u stopy po koniuszek włosa” (Stephenie Faber)

Kosmetyki naturalne to produkty do pielęgnacji ciała, które w swojej formule zawierają składniki pochodzenia roślinnego albo pochodzenia mineralnego. Określane również jako ekologiczne, bio lub organiczne – swój skład opierają na ekstraktach ziołowych, olejach naturalnych i wyciągach z roślin, zbieranych z ekologicznych upraw. Kosmetyki naturalne wspomagają skórę twarzy i ciała w prawidłowym spełnianiu swoich fizjologicznych funkcji. Produkty ekologiczne są przyjazne na skóry problematycznej, alergicznej i atopowej. Co ważne, kosmetyki naturalne nie mogą zawierać sztucznych barwników, konserwantów, utrwalaczy, plastikowych mikrogranulek, parabenów, substancji zapachowych. Całość kosmetyku bio i jego składniki  muszą ulegać naturalnej biodegradacji, zatem nie zanieczyszczają środowiska ani na etapie produkcji, ani na etapie recyklingu. Kosmetyki naturalne działają leczniczo na skórę, przywracają jej optymalny stan równowagi i pobudzają regenerację komórek.

W ostatnim czasie znaczna ilość kampanii reklamowych przemysłu kosmetycznego podkreśla, jak naturalne są ich kosmetyki – pełne wartości odżywczych i cudownie działające na naszą skórę i włosy. W odróżnieniu od żywności, nigdzie na świecie nie ma uregulowań prawnych definiujących pojęcie kosmetyku naturalnego. Kosmetyki mogą być zatem nazywane naturalnymi (i często są) nawet wtedy, kiedy zawierają mniej niż 1%  składników pochodzenia naturalnego obok koktajlu chemicznych składników !

Producenci kosmetyków drogeryjnych zwykle sięgają po chemiczne (czyt. toksyczne) składniki, ponieważ są one tańsze i szeroko dostępne. Tymczasem mają one negatywny wpływ na nasze zdrowie oraz na środowisko. Poprzez codziennie wcieranie w skórę ciała, we włosy, a także wdychanie ich w formie rozpylonej trujemy się przez całe życie. W efekcie mamy do czynienia z różnymi problemami skórnymi: wypryski, łupież, łuszczenie się małżowiny usznej, wypadanie włosów, zaburzenia hormonalne… Jak to się dzieje? Otóż używając kosmetyków tradycyjnych, większość ich składników przenika do krwi, a wraz z nią transportowane są w najodleglejsze rejony naszego organizmu czyniąc spustoszenie i wywołując różne niepożądane zmiany. Wszystko potęguje fakt, że trwa to przez lata i odkłada się w naszym organizmie…

Zobacz także: