Jak poradzić sobie, gdy pierwsza miesiączka dopadnie cię w szkole?

Kwi 25, 2018

Wizyta w szkolnej toalecie i… Albo gorzej, dostałaś po raz pierwszy okres podczas lekcji. Czujesz się zmieszana, zaszokowana i nie wiesz, jak podejść do nauczyciela po zezwolenie na wyjście do toalety? Wbrew pozorom, takie sytuacje zdarzają się dziewczynom i to nierzadko! Pewnie, to nic zabawnego i życzymy ci, byś swoją pierwszą miesiączkę dostała w domowym zaciszu 😉 ale takie doświadczenie na swoim koncie ma niejedna z nas. Mamy dla ciebie poniżej kilka rad. Uwierz nam, pozytywne nastawienie pozwoli ci uporać się z tą sytuacją.

Zacznij od gabinetu pielęgniarki. Nie czuj się zawstydzona, by odwiedzić w tym dniu pielęgniarkę szkolną i poprosić ją o podpaskę. Z pewnością nie będziesz pierwszą nastolatką, którą musi ratować z opresji. Gdy stanie to się podczas przerwy, nie bój się poprosić kogoś ci bliskiego i godnego zaufania o potrzebne akcesoria lub o zwyczajne towarzyszenie ci w drodze do pielęgniarki. Będzie ci dużo raźniej, zresztą takie sytuacje zbliżają koleżanki w potrzebie.

Zachowaj spokój i pozytywne nastawienie. Potraktuj tę sytuacje jako wyzwanie, któremu musisz sprostać choćby nie wiem co. Ważne jest, by niepotrzebnie nie wyolbrzymiać sytuacji, w której się znajdujesz. Ta rada dotyczy zresztą innych tzw. trudnych sytuacji życiowych, które napotykamy na swojej drodze. Jeśli będziesz patrzeć na ten moment z przerażeniem i trzęsącymi się nogami, jakby to był koniec świata, zapewniamy, że właśnie będziesz go odczuwać dziesięć razy gorzej niż w rzeczywistości jest. A więc głowa do góry!

Metoda na sweterek wokół bioderek. To stary trik, który się sprawdzi, gdy dostaniesz miesiączkę w szkole lub innym publicznym miejscu. Jeśli nie masz swojego swetra, bluzy, koszuli, czy innej odpowiedzniej części garderoby, pożycz od koleżanki. Zasłoni, co trzeba do momentu aż będziesz miała możliwość zająć się sprawą.

Pomóż koleżankom w potrzebie. Gdy widzisz koleżankę, że ma plamę lub pilnie potrzebuje podpaskę/tampon, podejmij inicjatywę i sama zaproponuj swą pomoc.

Zespół LadyLuna