Plastikowy zakaz

Potrzebne były regulacje prawne…

Pod koniec marca br. Unia Europejska wreszcie wprowadza zakaz używania plastików od 2021 roku. Chodzi narazie jedynie o plastikowe sztućce, słomki, patyczki do uszu, talerzyki i pojemniki do pakowania jedzenia na wynos, ale mniejmy nadzieję, że to początki dobrych zmian w pilnej ochronie środowiska naturalnego. Projekt został zatwierdzony 560 przeciw 35 głosom.

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmerman twierdzi, że europejska inicjatywa może stanowić wyraźny przykład dla reszty świata. „Kraje azjatyckie są bardzo zainteresowane tym, co robimy tutaj. Kraje Ameryki Łacińskiej też. Chociaż nasz udział w zanieczyszczeniu jest stosunkowo ograniczony, nasza zmiana modelu gospodarczego ma globalny wpływ”,  mówi wiceprezes.

Projekt zakłada też, że ​​do 2029 r. 90 procent plastikowych butelek zostanie zebranych do ponownego wykorzystania, a wszystkie plastikowe butelki zostaną wyprodukowane z surowców wtórnych do 2025 roku. 

Poprzez projekt ustawy UE chce również zachęcić państwa członkowskie do ograniczenia stosowania opakowań z tworzyw sztucznych i wprowadzenia bardziej rygorystycznych zasad etykietowania.

Unia Europejska ma też inne pomysły w sprawie ratowania planety.

Komisja Europejska chce zmniejszyć również o ok. 25% liczbę opakowań na kanapki, jogurty, czy warzywa, które mają być zastępowane pojemnikami wielokrotnego użytku.

Kolejnym problemem, z którym chce walczyć Unia Europejska jest porzucony sprzęt rybacki. Nowe przepisy zakładają, żeby państwa członkowskie co roku zbierały minimum 50% porzuconego sprzętu rybackiego, który stanowi 27% odpadów zalegających na plażach.

Państwa członkowskie powinny także wypracować mechanizmy zapewniające zbieranie 50% zagubionych lub porzuconych narzędzi połowowych w ciągu roku, w celu

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że niedopałki po papierosach również zawierają plastik, a konkretnie filtry. Jeden taki filtr może zanieczyścić od 500 do nawet 1000 litrów wody, a porzucony na ulicy rozkłada się 200 lat! Te dane są naprawdę zatrważające. Przedsiębiorstwa tytoniowe będą musiały pokryć koszty zbiórki tych odpadów, transportu i obróbki.

Unia Europejska za zakazem plastiku jednorazowego użytku. Które produkty znikną bądź zostaną ograniczone? Przeglądaj plansze w galerii:

Obecnie tony plastikowych śmieci ląduje w morzach i oceanach, gdzie zalegają długie lata. Drobinki plastiku zjadają ryby, które potem lądują na naszym stole. Czy można jeszcze bardziej zobrazować zagrożenie, jakie niesie ze sobą nadmierne używanie plastikowych produktów? Często odpady z plastiku powodują śmierć wielu zwierząt, również i tych, które są zagrożone wyginięciem. W morzach i oceanach zmniejsza się ilość ryb i zwierząt, które są pożywieniem dla milionów ludzi na całym świecie. Przez ostatnie lata powstawało bardzo dużo kampanii społecznych i reklamowych, które uświadamiały stopień zagrożenia, jednak potrzebna jest bardziej radykalna forma zakazu, żeby zmniejszyć olbrzymią skalę tego problemu.

zespół LadyLuna